2009-10 Sunday Winter Series

11 Oct 01 Nov 29 Nov 06 Dec 27 Dec 06 Jan 28 Feb
Div
Rank
Boat Name Sail No. Skipper Boat Type Div
Pts
1 2 3 4 5 6 7
Non-Spinnakero
1 Blew Bayou 91 Bob Miller Santana 23 29 1 3 15c 4 1 (15c) 5
2 Spars & Stripes 24 Tim Bell Chrysler 27 OB (TMI) 45 15c 5 2 2 15c (15c) 6
3 Solitude 30 David Wilson Hunter 30 51 15c 1 15c (15c) 15c 1 4
4 MoAir 64 Dave Ettinger Ranger 26 53 15c 2 15c 3 15c (15c) 3
5 Hot Tuna 179 Rudy Reinecke Olson 30 62 15c 15c 15c 1 15c (15c) 1
6 Endeavour 45 Louis Magliano J-24 69 2 7 15c 15c 15c 15c (15c)
7 Thistle 4507 Paul Reece J-24 70 15c 15f 3 15c 15c (15c) 7
8 Ohh Zone 73091 Rudy Reinecke Beneteau First Class 12 Mod 76 15c 15c 1 15c 15c 15c (15c)
9 Claire 258 Randy St. James J-80 77 15c 15c 15c 15c 15c (15c) 2
10 Adelie 754 John Steele Catalina 42 WK 79 15c 4 15c 15c 15c 15c (15c)
11 U2 U2 Mike Halliday Capri 25 Catalina 80 15c 15c 15c 5 15c 15c (15c)
12 Green Flash 16 John Huber Rodgers 24 81 15c 6 15c 15c 15c 15c (15c)
13 Susy Q SQ 7 Maurice Schoenwald Wavelength 24 - Mod 83 15c 15c 15c 15c 15c (15c) 8
14 Snoozin 2183 Joe Pratico San Juan 21 Mk II 90 15c 15c 15c 15c 15c 15f (15c)
Boats Entered: 14   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
Cruisingo
1 Snoozin 2183 Joe Pratico San Juan 21 Mk II 35 10c 3 1 1 10c 10c (10c)
2 Skimmer 844 Mike Collins Cape Dory 25 43.4 1 10c 10c 10c (10c) 10c 3 1
3 Moonfleet B41 Robert Baime Bristol 41.1 43.5 10c 2 10c 2 10c 10c (10c)
4 Adelie 754 John Steele Catalina 42 WK 50.6 2 10c 10c 10c 10c 10c 1 (10c)
5 Forever Young 12 Ron Greenberg Catalina 350 WK 50.65 2 10c 1 10c 10c 10c 10c (10c)
6 Summertime 233 John Lynch C & C 36 CB Cutter 50.65 1 10c 10c 10c 10c 10c (10c)
7 Sailmonster 975 Jason Roznos Irwin 30 Comp CB 51.4 2 10c 10c 10c 10c 10c 2 (10c)
8 Just Karma P28 David Jennings Precision 28 51.5 10c 10c 2 10c 10c 10c (10c)
9 Light Wind 2418 George McCarthy San Juan 21 54 10c 4 10c 10c 10c 10c (10c)
Boats Entered: 9   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
SSSMotleyo
1 Ohh Zone 73091 Rudy Reinecke Beneteau First Class 12 Mod 46 9c 9c 9c 9c 1 9c (9c)
2 Solitude 30 David Wilson Hunter 30 47 9c 9c 9c 9c 2 9c (9c)
3 Spars & Stripes 24 Tim Bell Chrysler 27 OB (TMI) 48 9c 9c 9c 9c 3 9c (9c)
4 What Boat ? Linda Tiffan San Juan 21 49 9c 9c 9c 9c 4 9c (9c)
5 Mary G 23 Daniel Seluk S2 7.0 50 9c 9c 9c 9c 5 9c (9c)
6 Susy Q SQ 7 Maurice Schoenwald Wavelength 24 - Mod 51 9c 9c 9c 9c 6 9c (9c)
7 Light Wind 2418 George McCarthy San Juan 21 53.5 3 9c 9c 9c 9c 9f 9c (9c)
8 American 25 25 Linda Tiffan American 25 53.5 3 9c 9c 9c 9c 9f 9c (9c)
Boats Entered: 8   Scoring Method: Low_Point   To qualify: 1   Throwouts: 1
()
Thrown out
c
DNC
f
DNF, TLE
q
DSQ, OCS
s
DNS
r
Race Committee
n
Boats without current WFPHRF certificates are not considered for awards
o
WFPHRF certificates are not required for this division
1
Tie broken under rule A8.1
2
Tie broken under rule A8.2
3
Unable to break tie under A8 rules

Explanation of Terms

webQS Scoring Program: Version v6_22